שאלה טיפשית בפזיקיה של צלחת

הכל כולל הכל על כלום

מנהל: Webmaster

שאלה טיפשית בפזיקיה של צלחת

הודעהעל ידי Tomer » ד' אוקטובר 20, 2004 9:24 pm

מה קורה כשזורקים צלחת באוויר רגיל (לא חלל) אבל בלי כח משיכה (למשל על תחנת מיר או משהו בסגנון)?
נערך לאחרונה על ידי Tomer בתאריך ש' אוקטובר 23, 2004 9:46 pm, נערך פעם אחת בסך הכל.
Play on
Tomer
סמל אישי של המשתמש
Tomer

בתיאוריה או בפועל?

הודעהעל ידי Yinon » ה' אוקטובר 21, 2004 1:00 am

*הסבר עם הרבה סוגריים כדי שכולם כולל כולם יוכלו להבין

תשמע.. בתאוריה יקרה מה שקורה לכל עצם שהוא לא פריסבי שתזרוק באוויר, וללא כוח משיכה.
הוא יזרק - הזוית לא באמת משנה (כי אנחנו לא מדברים על מצב של רוח, נכון?!), יאט לאט לאט (עקב חיכוך עם האוויר), ולבסוף יעצר - אחרי שכל אנרגית התנועה שלו (האנרגיה שגורמת לגוף כלשהו לזוז) תהפוך לאנרגית חום (קורה גאשר גוף כלשהו מתחכך עם גוף כלשהו- במקרה שלנו הפריסבי מתחככת עם האוויר).
זה בתיאוריה.

בפועל אני משער שהיא לא תעצר אלא תגיע למצב של תנועה כמעט אפסית.. למרות שיש מצב שהיא באמת תעצר.
ינון

MOST FUN WINS
Yinon
קאונטריסט מקפץ

אבל מה עם העילוי הטבעי שיש לצלחת ואין לכדור?

הודעהעל ידי Tomer » ה' אוקטובר 21, 2004 1:29 am

שחכת את הסיבה שבגללה העלתי את השאלה...
שזורקים כדור, מתיזים מים או מעיפים את האוכל החללי שלהם בתוך מיר כולם עפים אותו הדבר בהבדל הזניח של התנגדות האויר.

לצלחת יש את ההבדל הברור של עקרון הכנף...

באותה מידה תחשוב מה יקרה עם זבוב ינסה לעוף בחלל- הוא הרי רגיל לנפנף בהתאם לכוח המשיכה.... לדעתי הצלחת תעוף "למעלה"- באלכסון קדימה לכיוון הזריקה ולכיוון שאליו פונה הציור.
לHYZER אין משמעות כי אין משיכה... הכל זה גם למעלה ווגם מאונך לקרקע לצורך העניין
Play on
Tomer
סמל אישי של המשתמש
Tomer

הודעהעל ידי Matan Ben Zion » ה' אוקטובר 21, 2004 2:05 am

נראה לי שהצלחת תעלה בהדרגתיות. (יחסית אל החלק הקמור שלה...)

זתומרת, בהסבר הפיסיקלי ל"למה צלחת עפה", (שמזכיר את ההסבר ללמה כנף במבנה מסויים מאפשרת התרוממות) מראה שיש לחץ נמוך בחלק העליון של הצלחת, ולחץ גבוה בחלק התחתון בגלל אותו "עקרון הכנף".

אם תזרוק צלחת בלי כוח משיכה, באוויר בלחץ כמו בכדור הארץ (באוויר דליל יותר תצטרך ספין חזק יותר...), הצלחת תיצור כוח גדול מלמטה וקטן ומלעלה ו"כביכול" ( :wink: ) תטפס על האוויר.

אם תזרוק את הצלחת הפוך (כשהחלק הקעור בכיוון הראש שלך) אז היא תעשה בדיוק אותו הדבר (תטפס בכיוון שבו לחץ האוויר נמוך, זתומרת לחלק הקמור שלה) רק מה שיחיסית אליך היא תרד.
Matan Ben Zion

הבנתי אתך תומר

הודעהעל ידי Yinon » ה' אוקטובר 21, 2004 8:24 am

אכן שחכתי תעניין הזה.. התעלמתי ממנו ממש..
אז עכשיו אחרי שהזכרת את העניין נראה לי באמת שהצלחת "תעלה"
ינון

MOST FUN WINS
Yinon
קאונטריסט מקפץ

אבל מה עם ה- HYZER

הודעהעל ידי Dori » ה' אוקטובר 21, 2004 12:46 pm

אולי הוא לא ישנה מבחינת ימינה או שמאלה,
אבל נראה לי שהוא יקבע את קצב העליה/ירידה של הצלחת

מה אתם אומרים?
Go with Your FLOW
תמונה
<<------------->>
סמל אישי של המשתמש
Dori
זורק ספין על

אין HYZER

הודעהעל ידי Tomer » ה' אוקטובר 21, 2004 2:41 pm

ביחס למה תתן HYZER?
אין לך אופק או למטה או למעלה...
כל זווית שתיתן לצלחת תהיה כאילו זרקת אותה במקביל לקרקע.

שיעור העלייה כנראה ייקבע ע"י המהירות של הצלחת קדימה (או רוח הפנים שנותנים לה) והסיבוב שלה שישמור על הזווית הזו.

אני חשוב שלכיוון הסיבוב תהיה השפעה (כמו ב MTA)
Play on
Tomer
סמל אישי של המשתמש
Tomer

הודעהעל ידי segall » ה' אוקטובר 21, 2004 2:46 pm

נושא מעניין רק חבל שאני הפסקתי ללמוד פיזיקה בכיתה ט.....
אין כמו צלחת חמה בבוקר קר
סמל אישי של המשתמש
segall
מנהל האתר

הודעהעל ידי noa_al » ה' אוקטובר 21, 2004 3:22 pm

rideon כתב: אם תזרוק צלחת בלי כוח משיכה, באוויר בלחץ כמו בכדור הארץ (באוויר דליל יותר תצטרך ספין חזק יותר...),
קודם כל, זה לא נכון. באוויר דלילי יותר תצטרך לתת פחות ספין מאותה סיבה שיש פחות חיכוך עם האוויר (בדומה לאצן ל-100 מטר שקובע שיאי עולם במקסיקו סיטי...), אבל זה לא קשור לנושא.

הדבר היחיד שיקבע את מעוף הצלחת היא לחץ האוויר וצורת הזריקה. מאחר שיש אוויר רגיל וכן יש חיכוך, הצלחת תעוף קדימה עם ספין, עד אשר היא תיעצר באויר ותמשיך לשייט בהתאם לרוח או כל כוח חיצוני שישפיע עליה (הרי כוח המשיכה הוא כוח חיצוני).
המבנה הפיסיקלי שלה בכלל לא רלוונטי, רק כל עוד יש לה "כוח" כלומר תנע זוויתי, לפני שהיא נעצרה.
ה-HYZER ישנה רק את כיוון המעוף שלה.
נועה.
"just "Noa
Frisbionic Disc-Freak
סמל אישי של המשתמש
noa_al

הודעהעל ידי noa_al » ה' אוקטובר 21, 2004 3:23 pm

.....אבל כל זאת, רק לפי דעתי...
:oops:
"just "Noa
Frisbionic Disc-Freak
סמל אישי של המשתמש
noa_al

Re: אין HYZER

הודעהעל ידי Dori » ה' אוקטובר 21, 2004 4:16 pm

Tomer כתב:ביחס למה תתן HYZER?
אין לך אופק או למטה או למעלה...
כל זווית שתיתן לצלחת תהיה כאילו זרקת אותה במקביל לקרקע.

שיעור העלייה כנראה ייקבע ע"י המהירות של הצלחת קדימה (או רוח הפנים שנותנים לה) והסיבוב שלה שישמור על הזווית הזו.

אני חשוב שלכיוון הסיבוב תהיה השפעה (כמו ב MTA)

מכיוון שפרופיל הצלחת נראה כמו כנף ואינו סימטרי הזוית מאוד חשובה. בעוד שצלחת עפה במקביל לחלוטין מושפעת באופן מסויים, כאשר תהיה הטייה, החלוקה הוקטורית של הכוחות תשתנה (יענו תהיה חלוקה שונה של הכח על הפרופיל) ולכן משהו חייב להשתנות.

מכיוון שאין כח משיכה, ואנחנו יודעים שבאופן כללי מבנה הכנף גורם לשקול הכוחות להיות מכוון כלפי מעלה, הצלחת תעלה גם אם היא מוטית אבל בקצב שונה. מכיוון שחלק מרכיבי הכוח לא יופנו רק לציר הורטיקלי, אלא גם לצירים אחרים, שקול הכוחות כלפי מעלה יהיה שונה במצב בו הצלחת מקבילה לקרקע לבין מצב בו יש HYZER...

האם אתם מצליחים לראות את זה?
:wink:
Go with Your FLOW
תמונה
<<------------->>
סמל אישי של המשתמש
Dori
זורק ספין על

הודעהעל ידי Zimer » ה' אוקטובר 21, 2004 5:44 pm

noa_al כתב:rideon כתב: אם תזרוק צלחת בלי כוח משיכה, באוויר בלחץ כמו בכדור הארץ (באוויר דליל יותר תצטרך ספין חזק יותר...),
קודם כל, זה לא נכון. באוויר דלילי יותר תצטרך לתת פחות ספין מאותה סיבה שיש פחות חיכוך עם האוויר (בדומה לאצן ל-100 מטר שקובע שיאי עולם במקסיקו סיטי...), אבל זה לא קשור לנושא.

הדבר היחיד שיקבע את מעוף הצלחת היא לחץ האוויר וצורת הזריקה. מאחר שיש אוויר רגיל וכן יש חיכוך, הצלחת תעוף קדימה עם ספין, עד אשר היא תיעצר באויר ותמשיך לשייט בהתאם לרוח או כל כוח חיצוני שישפיע עליה (הרי כוח המשיכה הוא כוח חיצוני).
המבנה הפיסיקלי שלה בכלל לא רלוונטי, רק כל עוד יש לה "כוח" כלומר תנע זוויתי, לפני שהיא נעצרה.
נועה.

לפי מה שידוע לי במקסיקו סיטי קבעו שיא חדש לקפיצה לרוחק...
דוקא הרצים רצו יותר לאט!
מה את אומרת?
עמית צימרמן
----------------
אחראי פורומים שטויות ובלאגנים ועיצוב צעירים [מאסטר בלאגן :lol:]
:flow:
Zimer
מנהלים צעירים

הודעהעל ידי david L » ה' אוקטובר 21, 2004 6:54 pm

חזרה לצלחת...
דורי, אני מסכים עם תומר בעניין הזווית. אם אנחנו מדברים על ז. שמאלה או ימינה (ולא למעלה/למטה) אז זה לא משנה שום דבר.
הז. היחידה שיכולה להשפיע היא למעלה/למטה (הז. היא בין ווקטור המהירות למישור הצלחת וכך גם נקבע ה"למטה/למעלה" בהיעדר כוח הכבידה)
[ltr]David Livnat

"treat others as you would have them treat your mother."
\ Ten Things You Should Know About Spirit of the Game[/ltr]
david L

הודעהעל ידי noa_al » ה' אוקטובר 21, 2004 7:30 pm

Zimer כתב:
noa_al כתב:rideon כתב: אם תזרוק צלחת בלי כוח משיכה, באוויר בלחץ כמו בכדור הארץ (באוויר דליל יותר תצטרך ספין חזק יותר...),

נועה.

לפי מה שידוע לי במקסיקו סיטי קבעו שיא חדש לקפיצה לרוחק...
דוקא הרצים רצו יותר לאט!
מה את אומרת?

יכול להיות, אבל העיקרון דומה ותקף לכל מיקצועות הספרינט, גם אם לא דייקתי במיקצוע. בגבהים האויר דליל יותר, דבר שמקנה יתרון לקופצים ולאצנים.
עוד דבר (לאחר מחשבה נוספת בנושא): בתת הכרה שלנו, אנו זורקים את הצלחת כאשר אנו מתחשבים בהשפעת כוח המשיכה עליה, במטרה להעיף אותה למטרה הרצויה. אם נזרוק בדיוק באותה צורה בהיעדר G, היא תעוף הרבה יותר גבוה, כי לא יהיה מה שיתנגד לרכיב הורטיקלי בוקטור.
בהנחה שזורקים את הצלחת אופקית לחלוטין לקרקע כאשר הרכיב האנכי שווה 0, היעדר כוח המשיכה לא ישפיע כלל על כיוון הצלחת. הגורמים היחידים שמשפיעים על מעופה הם כיוון, כוח הזריקה, התנגדות האוויר והרוח.
נועה.
"just "Noa
Frisbionic Disc-Freak
סמל אישי של המשתמש
noa_al

על תכעסו, אני רק בכיתה ט' (סיכוי גדול לטעויות)

הודעהעל ידי Yotam » ה' אוקטובר 21, 2004 9:31 pm

טוב, אני לא למדתי הרבה מהמושגים שאתם מדברים עליהם, אבל אני חושב שכל זווית hyzer
לא תשפיע בכלל (אין למה ליחס את זה - אין קרקע) ולאומת זאת כל זווית למעלה או למטה
תשפיע הרבה יותר מאשר שהיא משפיע על פני כדור הארץ (מיחסים לבן-אדם שזרק את הצלחת)...

(אני מתכוון השפעה במובן יחסי כמו ש 1/2 הוא יחס יותר קטן מ 2/3 אז
צלחת עם זווית על פני כדור הארץ/צלחת ללא זווית על פני כדור הארץ
הוא יחס קטן יותר מ
צלחת עם זווית במקום ללא גרוויטציה/צלחת ללא זווית במקום ללא גרוויטציה
הכל בהשארה שיש את אותם תנאים של דלילות אוויר, ללא רוח, וכו')

משהו שאני כמעט בטוח בו זה שאם אתה במקום עם אוויר יותר דליל אתה תצטרך פחות ספין (בטוח לא יותר ספין)

אם טעיתי איפה שהוא, תקנו אותי בקשה (לא בדקתי אם אני צודק או לא)... :?
My name is Mish
Mish Mish
------------------------------
אחראי פורום 'צעירים - DDC'
Yotam
מנהלים צעירים

הבא

חזור אל שיחה חופשית

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 23 אורחים